20 czerwca, 2024

ma Gicology

Moc tematów

Uszczelki do okien – jakie wybrać i gdzie je można kupić?

Uszczelki do okien – jakie wybrać i gdzie je można kupić?

Szczelne okna są absolutną koniecznością w dzisiejszych czasach. Jest tak dlatego, iż konieczne jest ograniczanie zużycia opału, który jest bardzo drogi. Dzięki szczelnemu budynkowi straty ciepła są ograniczone, co ma duże znaczenie w przypadku niższych opłat za ogrzewanie. Kluczową kwestią w przypadku uszczelniania okien jest zastosowanie uszczelek, które będą odpowiednio pasować i dolegać do ramy. Tylko to zapewni nam minimalną ucieczkę ciepła, a zarazem niższe koszty ponoszone podczas zakupu węgla lub płatności za gaz.

Dobieramy uszczelki do okien

Pierwszą rzeczą, jaką należy wiedzieć, to najlepsze uszczelki i najbardziej pasujące są dostarczane przez samego producenta okien. Nie należy nigdy wybierać innych, niż były tam pierwotnie. Jednak trzeba zadawać sobie sprawę z tego, że uszczelki do okien mają określony czas przydatności do wykorzystania. Powoduje to, że po wielu latach mogą one zwyczajnie się rozpadać, przez co nie dochodzi do odpowiedniego zatrzymywania ciepłego powietrza wewnątrz. Aby trafnie dokonać wymiany, najlepiej jest zdjąć fragmenty starych uszczelek i zabrać je ze sobą do sklepu. Drugą możliwością jest poszukanie katalogu informacyjnego dotyczącego konkretnego okna i na jego podstawie wyszukanie odpowiednich uszczelek w Internecie. Jednak nie każdy z nas posiada odpowiedni katalog przy sobie, ponieważ okna mógł wstawiać jeszcze poprzedni właściciel domu lub mieszkania, albo zwyczajnie było to bardzo dawno i dokument zgubiliśmy. Jednak w żadnym wypadku nie uniemożliwi nam to zakupu odpowiednich uszczelek.

Gdzie kupić zamienne uszczelki?

Jedną z możliwości zakupu uszczelek okiennych jest wykorzystanie w tym celu Internetu. W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeżeli poszukamy informacji o posiadanym modelu okna. Zazwyczaj jest on umieszczony w widocznym miejscu na ramie, albo wewnątrz pomiędzy szybami, we fragmencie który je oddziela. Mając taką informację możemy już sprawdzić jaki typ uszczelek był stosowany w posiadanym przez nas modelu okna. Następnie wyszukujemy sprawdzony sklep internetowy i znajdujemy uszczelkę, która będzie dokładnie pasować do tych, które powinniśmy posiadać.

Idziemy do sklepu stacjonarnego

Drugą opcją jest udanie się do sklepu budowlanego z informacją o posiadanym oknie, albo zwyczajnie z fragmentem starej uszczelki. W ten sposób pracownicy dobiorą dla nas najlepszy możliwy produkt, który po zainstalowaniu na oknie będzie idealnie spełniał swoją funkcję. Jeżeli akurat nie będzie dostępnego na miejscu danego typu uszczelki, możemy zakupić najbardziej zbliżony, jednak należy sprawdzić, czy uszczelka do okna dolega odpowiednio. Jeżeli tak nie jest, koniecznie udajmy się do sklepu ponownie i wymieńmy uszczelkę na inną.

Dobór odpowiednich uszczelek do okien plastikowych jest niezmiernie ważny, ponieważ zapewnia to zachowanie ich termoizolacyjności na odpowiednim poziomie. Chcąc wymienić je na nowe koniecznie sprawdźmy, jakie konkretnie zostały fabrycznie zastosowane. Następnie możemy dokonać zakupu online, bądź odwiedzając stacjonarny sklep budowlany.