20 czerwca, 2024

ma Gicology

Moc tematów

Jak zmieniać złe nawyki na dobre?

Wszyscy mamy jakieś swoje nawyki, a niektóre z nich są złe

Porzucenie złego nawyku i przekształcenie go w bardziej pozytywny jest trudne, ale jest warte wysiłku, jeśli myślisz o sukcesie. Nasze nawyki mogą w pewnym, dość dużym w sumie stopniu determinować nasze życie i wpływać na to, jak się czujemy i myślimy, złe nawyki wpływają na naszą samoocenę i prowadzą do negatywności, podczas gdy dobre nawyki prowadzą do poczucia osiągnięcia, spełnienia i pozytywnego myślenia. Jaki jest więc klucz do skutecznego przełamania naszych złych nawyków i zastąpienia ich tymi, które są bardziej pozytywne? Poniżej wymieniono kilka pomocnych technik, które możesz wykorzystać, aby zmienić złe nawyki na bardziej pozytywne.

Zrobić listę

Zrób listę wszystkich powodów, dla których chcesz rzucić nałóg, naprawdę zastanów się nad tym i wymień jak najwięcej powodów, dla których warto zrezygnować. Na przykład, jeśli palenie jest twoim nałogiem i chcesz rzucić, możesz odłożyć takie rzeczy, jak kosztuje mnie x kwota pieniędzy każdego roku, sprawia, że moje ubrania, włosy i oddech pachną, a cały dom pachnie. Wymieniając jak najwięcej powodów, dla których chcesz z niego zrezygnować, zobaczysz czarno na białym, czego nie lubisz w swoim nawyku i dlaczego powinieneś z niego zrezygnować.

Przeanalizuj siebie

Zadaj sobie pytanie, co to jest, że wychodzisz z nałogu, czy naprawdę dostajesz od niego to, czego chcesz? Czy naprawdę ci się to podoba? A może nawyk jest dokładnie tym nawykiem, który robiłeś tak długo, że czułbyś się nieswojo, nie robiąc tego?

Wymień pozytywne rzeczy, na które możesz zamienić swój nawyk

Zatrzymaj się i pomyśl, co możesz zrobić, aby zastąpić swój nawyk, który byłby bardziej pozytywny, na przykład możesz zająć się hobby, ćwiczyć, czytać, chodzić na spacer, wykonywać prace domowe lub uczęszczać na zajęcia edukacyjne dla dorosłych. Wszystko to może pomóc ci oderwać się od umysłu i przełamać nałóg.

Wyobrażać sobie

Wizualizuj, jak byś się czuł i jakie zmiany nastąpiły, gdybyś zerwał z nałogiem, na przykład, jeśli jesteś palaczem i chcesz rzucić, a następnie wyobraź sobie różnice, jakie by to spowodowało, gdybyś rzucił i zastąpił palenie, powiedzmy, ćwiczeniem. Wyobraź sobie, że możesz łatwiej oddychać, poprawiają się twoje kubki smakowe, twoje ubrania, włosy i dom pachną świeżo i czyściej oraz co możesz kupić za zaoszczędzone pieniądze.

Weź jeden dzień na raz

Zawsze staraj się zerwać z nałogiem jeden dzień na raz, nigdy nie patrz w przyszłość i zacznij myśleć, jak poradzę sobie w określonych sytuacjach. Wybierz dzień, w którym zrezygnujesz z nałogu i trzymaj się go bez względu na to, co się pojawi. Prowadzenie dziennika może również pomóc w radzeniu sobie z porzucaniem nawyków i pomaga wydobyć myśli i uczucia w najbardziej frustrujących chwilach.