8 grudnia, 2023

ma Gicology

Moc tematów

Domy caloroczne z bali – czy warto?

Domy z bali całoroczne to bardzo często występujące marzenie występujące w społeczeństwie. Szczególnie ten pod miastem, na wsi w okolicy lasu. Jednocześnie dla wielu osób jest to równie nierealne. Pokutuje przekonanie o licznych trudnościach w realizacji budowy. Okazuje się jednak, że budowa domu z bali może być nawet prostsza niż w przypadku murowanego. Wystarczy skorzystać z oferty sprawdzonej firmy zajmującej się budową takich domów. Czy domy całoroczne z bali są dobrym rozwiązaniem pod względem codziennej funkcjonalności?

Jakie zalety posiadają domy z bali całoroczne?

Domy z bali są wykonywane praktycznie wyłącznie przy wykorzystaniu drewna, dlatego ich właściwości są tożsame z właściwościami drewna. Dostrzegalne jest to przede wszystkim w zdolności do kumulowania ciepła i w regulowaniu wilgotności. W trakcie sezonu letniego, drewniane domy z bali pochłaniają ciepło i kumulują je w sobie. W rezultacie w domu odczuwalny jest przyjemny chłód. Z kolei w zimie dochodzi do oddawania zgromadzonego ciepła. Tym samym zapewnia ochronę przed nadmiernym wychłodzeniem. Jest to także konsekwencją faktu, że drewno charakteryzuje się, aż pięciokrotnie wyższa termoizolacyjnością niż beton czy cegła. Drewniane bele doskonale regulują wilgotność w pomieszczeniach. Domy z bali całoroczne posiadają unikalny mikroklimat, który jest bardzo zdrowy dla człowieka i działa wyniszczająco na bakterie i grzyby.

Domy z bali świetnie sprawdzają się przez cały rok. Z powodzeniem można stosować w nich różne instalacje, typowe dla tradycyjnych domów. Odnosi się to również do systemów ogrzewania. Choć niekwestionowanie wielu osób marzy o domu z bali z tradycyjnym kominkiem, który będzie umilał długie, zimowe wieczory.

Największą zaletą domów z bali jest możliwość szybkiego zamieszkania. Kluczowy jest tu jednak wybór profesjonalnej firmy, która posiada idealnie dopracowane schematy i systemy tworzenia tych domów. Z ich pomocą domy z bali całoroczne są nie tylko prawidłowo wykonane, ale także funkcjonalne. Inwestor posiada możliwość skorzystania z fachowych rad popartych wieloletnim doświadczeniem i najnowszą wiedzą. Z powodzeniem można zastosować także panele fotowoltaiczne, które zmniejszają przyszłe koszty użytkowania domu.

Przebieg budowy domu z bali

W rzeczywistości każdy projekt powinien być rozpatrywany indywidualnie. Przede wszystkim musi uwzględniać oczekiwania, potrzeby jak i możliwości przyszłych użytkowników. Stanowi to bazę podczas tworzenia projektu. Po dopełnieniu formalności, w zakładzie produkcyjnym przygotowywane są bale. Gotowe bale są montowane w zaledwie w ciągu kilku dni na działce. Posiadają one stosowne oznaczenia, aby ryzyko pomyłki było zminimalizowane do zera.

Inwestor z kolei odpowiada za dopełnieniem wszelkich formalności i dostosowanie placu pod budowę. Fundament może powstać z ławy lub płyty fundamentowej, ponieważ obie formy są akceptowane w tym przypadku. Prace nie są zakłócane przez warunki atmosferyczne, ponieważ drewno wykazuje na nie odporność. Jednocześnie nie zachodzi konieczność przeprowadzania prac murarskich. Najistotniejsze jest, aby wybrać doświadczonych producentów domów z bali, co pozwoli uniknąć wielu innych problemów.