22 września, 2023

ma Gicology

Moc tematów

cera naczynkowa

Cera naczynkowa – jak dobrać odpowiednią pielęgnację?

Rzadko można spotkać osobę o idealnej, gładkiej i pozbawionej przebarwień skórze. U niektórych osób można zaobserwować rumienie i rozszerzone naczynka krwionośne, tworzące tzw. „pajączki”. Są one jednymi z głównych wyznaczników cery naczynkowej i mogą świadczyć o jej występowaniu. Aby móc lepiej zrozumieć, z czym wiąże się taki typ cery i móc dobrać do niego odpowiedni rodzaj pielęgnacji, warto jest zapoznać się z charakterystyką skóry naczynkowej. Co zatem dobrze jest wiedzieć na jej temat?

Cera naczynkowa – czym jest i jak wygląda?

Terminem „cera naczynkowa” określa się skórę twarzy, szyi oraz dekoltu, na której występują rumienie oraz „pajączki” (teleangiektazje), czyli rozszerzone naczynia krwionośne znajdujące się płytko pod skórą. Osoby o takiej cerze skarżą się także na uczucie pieczenia oraz ściągnięcia i towarzyszącego im z tego powodu dyskomfortu. Cera naczynkowa występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn – szczególnie często obserwuje się ją u pań o jasnej karnacji w wieku okołomenopauzalnym.

Przyczyny występowania cery naczynkowej

Pojawiające się „pajączki” mogą być wywołane czynnikami pierwotnymi, na które nie mamy wpływu, a do których należy np. podeszły wiek, predyspozycje genetyczne czy ciąża. Jest jednak również wiele istotnych czynników wtórnych – przebyte choroby ogólnoustrojowe i dermatologiczne, spożywany pokarm, mróz lub wysoka temperatura, silne wahania temperatur, wiatr oraz wysokie promieniowanie słoneczne. Warto również zaznaczyć, że na pojawianie się teleangiektazji duży wpływ ma pielęgnacji – brak należytego dbania o skórę przyczynia się bowiem do zwiększenia się jej wrażliwości i podatności na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Jak dbać o cerę naczynkową?

Cera naczynkowa może wydawać się wymagająca, ale stosowanie się do kilku prostych zasad potrafi skutecznie poprawić jej wygląd. Stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej i dobieranie delikatnych produktów pielęgnujących sprawi, że nie podrażnimy wrażliwej i podatnej na zły wpływ czynników zewnętrznych skóry. W trakcie oczyszczania twarzy i zmywania makijażu najlepiej jest stosować łagodne, pozbawione mydła, produkty i pamiętać o używaniu letniej wody. Poleca się tutaj mleczka do demakijażu, płyny micelarne i delikatne żele lub pianki do mycia.
Stosowane w dalszej części pielęgnacji kosmetyki mają za zadanie wzmocnić skórę i ją odżywić. Można skorzystać z szeroko dostępnej oferty kremów, zawierających składniki uszczelniające naczynia krwionośne (witamina C, rutyna, niacyna, witamina PP). Przy doborze wszystkich produktów dobrze jest się kierować również innymi potrzebami skóry. Innej pielęgnacji będzie bowiem wymagać skóra dojrzała, gdzie lepiej sięgnąć po kosmetyki o bogatszej konsystencji i z zawartością składników przeciwstarzeniowych, a innej potrzebuje cera ze skłonnością do powstawania wyprysków, w przypadku której zaleca się lżejsze formuły, które nie mają tendencji do zapychania. Latem zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem ochronnym (UVA i UVB), a zimą kremów ochronnych natłuszczających.

Wdrażając proste kroki i pamiętając o potrzebach swojej skóry, z pewnością zauważymy szybko poprawę wyglądu swojej cery naczynkowej. Świadomość jej wymagań i minimalizowanie ryzyka silnego działania nieprzyjaznych czynników stanowi już ogromny krok naprzód w kwestii zadbania o skórę.