Motylarnia to barwny zakątek, wypełniony trzepotaniem skrzydeł motyli, w którym możemy zrelaksować się, śledząc trajektorie lotów tych urokliwych stworzeń. W czasach, gdy bioróżnorodność jest tak bardzo zagrożona, miejsca takie jak Motylarnia Rozewie, mogą stać się wspaniałą inspiracją do walki o zachowanie bogactw natury.
Motylarnia Rozewie – bliskie spotkania z egzotycznymi stworzeniami
Barwni mieszkańcy Motylarni Rozewie pochodzą z najbardziej egzotycznych miejsc, z prawdziwych krańców świata. Znajdują się tutaj przedstawiciele fauny m.in. Ameryki Południowej i Północnej, Madagaskaru i Indonezji.
Odwiedziny w motylarni to okazja do zanurzenia się w zupełnie odmiennym świecie. Nisze ekologiczne owadów egzotycznych, cechujące się wysoką temperaturą i wilgotnością, są doskonałe odwzorowane w Motylarni Rozewie. Miejsce to pozwala na stabilny rozwój jego kolorowych mieszkańców i możliwość obserwacji fascynującego cyklu rozwoju motyli.
Tropikalne siedlisko motyli to nie tylko doskonała przestrzeń edukacyjna, ale także miejsce stymulujące dziecięcą spostrzegawczość i zmysly oraz zachwyt nad pięknem natury. Wizyta w Motylarni Rozewie to wielowymiarowe doświadczenie, ufundowane na bogactwie bioróżnorodności.
Motylarnia Rozewie – zachwycającą bioróżnorodność
Jakich egzotycznych mieszkańców możemy spotkać w Motylarni Rozewie? Są tam skrzydlaci goście zachwycający zarówno wyglądem, jak i zwyczajami. Każdy z owadów to osobna, unikatowa historia, np.:
- Caligo memnon zaliczany jest do największych motyli dziennych na planecie. Jego skrzydła zdobi charakterystyczny wzór przypominający oko sowy. Ten kamuflaż ma za zadanie zmylenie i odstraszenie ewentualnych amatorów motyli. Powierzchnia grzbietowa skrzydeł, tego pochodzącego z Ameryki Środkowej i Południowej motyla, jest pokryta łuskami w kolorze ciemnej purpury. Rozpiętość skrzydeł sowiego motyla to 20 cm.
- Kallima paralekta, zwany też martwe liście, jest mistrzem kamuflażu pochodzącym z Indonezji. Gdy motyl odpoczywa ze złożonymi skrzydłami, doskonale wtapia się w otoczenie, gdyż do złudzenia przypomina suchy liść. Wierzch skrzydeł zdobiony jest pomarańczowymi pasami i metalicznymi odcieniami granatu. Skrzydła każdego osobnika mają unikatowy rysunek,
- Morpho peleides, czyli „znikający motyl”. Swój przydomek zawdzięcza, skrajnie różniącym się barwą, powierzchnią skrzydeł. Powierzchnia brzuszna jest brunatna i na spełniać funkcję maskującą. Powierzchnia górna jest opalizująco błękitna. Dzięki temu kontrastowi, motyl w locie, gdy składa skrzydła, zdaje się znikać,
- Attacus atlas, motyl nocny, który chętnie otwiera skrzydła za dnia. Jest to największa ćma na świecie, rozpiętość jej skrzydeł dochodzi do 30 cm. Rysunek na jej skrzydłach przypomina głowę węża. Dorosłe osobniki żyją jedynie kilka dni,
- Papilio palinurus, to przepiękny poligamista pochodzący z obszarów wokół basenu Morza Śródziemnego. Dorosłe osobniki cechują się unikatowym wyglądem, ich skrzydła pokryte są opalizującymi pasami zieleni umieszczonymi na czarnym tle. Owad ten jest przedmiotem licznych badań naukowych.
Podsumowanie
Motylarnia Rozewie odkrywa przed zwiedzającymi barwny i fascynujący świat motyli egzotycznych. Jej skrzydlaci mieszkańcy chętnie obcują z odwiedzającymi i dzielą się swoimi tajemnicami.
Podobne artykuły
Czy podczas przeszczepu włosów w klinice san-medical stosowane jest znieczuelnie?
Kurs rysowania – dlaczego warto?
Jak zmieniać złe nawyki na dobre?